Inlocuire robinet calorifer

MarioM
Mesaje: 1
Membru din: 09 Oct 2020, 19:19
Contact:

Inlocuire robinet calorifer

Mesaj de MarioM » 09 Oct 2020, 19:22

Salut

Doream sa dau ieri drumu la centrala si din pacate, la etaj (casa cu P+1) am observat ca robinetul dintr-o camera curge.

Initial am crezut ca e una din legaturi, fie la teava, fie spre calorifer, dar e chiar robinetul in sine care pricura, unde e filetul sa il deschizi/inchizi.

Pe inchis nu curge apa afara, dar cand ii dau drumul, tot mai tare incepe sa picure pe langa si in jos pe teava.

Am atasat poza: https://i.imgur.com/fOnuKr4.png

Asa ca am cumparat un robinet nou, dar nu stiu exact cum ar fi cel mai bine sa procedez.

1. Sa inchid alimentarea la apa nu pot de la baza tevii albe nu pot, fiindca nu e valva pe conector.

2. Daca inchid alimentarea la calorifer, ca si l-as schimba nu m-ar ajuta .

3. As prefera sa evit golirea circuitul de apa calda din centrala, deoarece am inteles ca ar fi probleme cu depuneri de calcar la reumplere (apa din Satu Mare nu e grozava). Dar nici asta nu sunt sigur cum s-ar face. Centrala e de la E-on Saunier Duval

4. Centrala e la parter deci poate as putea doar partial sa las apa sa iasa din sistem si apoi sa reumplu pana se reajunge la o presiune in centrala? Cum as putea face asta, avand in vedere ca acest robinet e printre cele mai "inalte" puncte din instalatie.

Aveti cateva sugestii sa ma ajutati? Mersi anticipat

Scrie răspuns